BARINMA VE GIDA DIŞI KALEMLER PROGRAMI

Barınma programı, yerinden edilmiş kişilerin mahremiyetlerine saygılı, haysiyetli ve sağlıklı yaşam koşulları sağlayarak güvenli barınma imkanı sağlamayı amaçlar. Desteklerimiz; barınaklar, kamp, geçici veya kalıcı konut gibi çeşitli biçimlerde gerçekleşir. Programın diğer bileşenleri arasında mevsimlik giysiler, yemek pişirme ekipmanları, barınak kitleri ve ısıtıcılar gibi gündelik hayatta gerekli gıda dışı öğelerin dağıtımı bulunmaktadır.

Uzmanlık Alanları

1. Acil durumlarda gıda dışı ürünlerin dağıtımı: İhtiyaç değerlendirmesi ve müdahale kalitesinin doğruluğunu dikkate alarak hızlı müdahale.

2. Geçici barınma merkezlerine destek: barınma çalışması toplu merkezlerdeki ve kamplardaki yerinden edilmiş kişilere istikrar oluşturmaya çalışmaktadır.

3. Somut barınma müdahalelerinin sağlanması: Hasar gören evlerin ve binaların onarımı için koşullar uygun olduğunda, ikamet yerine geri dönüşün desteklenmesi.

4. Acil durum için yeterli hazırlık: Uygun müdahalelere hazır eylemlere ve öğelere erişimi sağlayarak acil müdahale planlar.

İlk gıda dışı program, toplanan bağışların sonucunda 2012 yılı sonunda başlatıldı ve yerinden edilmiş kişilere 3.000 battaniye ve 10.000 uyku tulumu dağıtımı sağlandı. Aynı yıl bu projenin yanı sıra, VATAN, temel kışlık ihtiyaçları olan mültecilere yardımcı olmak için Lübnan'ın Trablus şehrinde 20 ilçede 4.000 battaniye dağıttı. VATAN'daki barınak ve gıda dışı program, 2016'dan beri uzun bir yol kat etti ve şu anda Al Muraa ve İdlib kırsalında aktiftir. Bu bölgelerde yerlerinden edilmiş kişilere battaniye, mutfak gereçleri ve muşamba gibi 10.000 acil kit dağıtmaktadır. İdlib kırsalında, Maraat Al-Numan, Maraat Shimsha, Kafran Bil, Kafar Aweed, Has ve Kafar Rooma'da 550 hasarlı evin onarılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Programın Düşünce ve Hedefleri

VATAN'ın hızlı yanıt ağı, Suriye'de çeşitli bölgelerdeki 50 gönüllüden oluşmaktadır. Bu ekip, bölgedeki insani durum değişikliklerini, yerinden edilmiş kişilerin sayısındaki artışı haftalık raporlar hazırlayarak takip eder. Bu rapor, olağanüstü hali düzeltmek için gereken en iyi eylem yolunu belirleyecek olan program ekibine gönderilir. Mutfak setleri, şilteler, güneş lambaları, gazyağı ısıtıcıları ve diğer temel ihtiyaçları içeren gıda dışı sepetlerin dağıtımı elde edilen sonuçlar arasında yer alır. Açık kanalizasyon sistemleri gibi kendilerine yönlendirilmesi gereken tüm konularda bilgilendirme sağlamak için WASH programı gibi diğer programlarla koordinasyon içinde çalışılır. Kümeleme yöntemiyle iletişime geçmek, herhangi bir çalışmanın tekrarını engellemek için hayati öneme sahiptir.

Kapasite geliştirme ile uyumlu olarak, barınak ve gıda dışı program, sürdürülebilir sonuçlar elde etmek amacıyla daha erişilebilir alanlara ulaşmak ve böylece faydalanıcı sayısını artırmak için hızlı yanıt ağını geliştirerek kapsama alanını genişletmeyi hedeflemektedir.

Programın güçlü olduğu alanlar:

• Hızlı müdahale mekanizması.

• Kapsamlı ve iyi donanıma sahip hızlı müdahale Ağı.

• Kalifiye ve deneyimli saha personeli.

• Çeşitli müdahale faaliyetleri.

• Yerel kabul edilirlik ve yerel aktörlerle güçlü ilişkiler.

PROJELER

1. Sessizler için ses.

2. Gıda dışı sepetlerin oluşturulması ve dağıtımı.